Učme sa hodnotám solidarity a ľudskosti na medzinárodnom dobrovoľníckom tábore

V tomto roku viac ako po minulé roky si potrebujeme vydýchnuť a načerpať sily v inom prostredí alebo krajine. Prihlasovanie na letné medzinárodné dobrovoľnícke tábory v Nemecku, Španielsku, Francúzsku, na Islande, či vzdialenejších krajinách začína a aktuálne ponuky nájdu dobrovoľníci na webstránke www.inex.sk. Veríme, že Ukrajina si čoskoro ubráni svoju nezávislosť a aj naši dobrovoľníci budú môcť pomáhať pri jej obnove.

Pandémia COVID-19 a vojnový konflikt v Ukrajine nám ukázali, aký bol svet, v ktorom sme žili, krehký a ľahko pominuteľný. Vo svetle udalostí posledných dní vidíme, aké nesmierne dôležité sú hodnoty solidarity a ľudskosti. Medzinárodné dobrovoľnícke projekty sú dôkazom toho, že ak máme spoločné hodnoty, vieme spolupracovať, vieme sa navzájom podporovať, a to aj na medzinárodnej úrovni v multikultúrnej skupine ľudí.

Medzinárodné dobrovoľnícke  tábory vznikli po prvej svetovej vojne, kedy spoločná práca mladých ľudí z rôznych krajín bola ukážkovým vyjadrením solidarity a odmietnutím nepriateľstva medzi dobrovoľníkmi z Nemecka a Francúzska – krajín, ktoré predtým proti sebe bojovali.

Ani v roku 2022 význam táborov nie je menej dôležitý. Prostredníctvom nich majú dobrovoľníci príležitosť spoznať krajinu inak, nielen ako cestovatelia. Na 1-3 týždňovom tábore dobrovoľníci z rôznych krajín opravujú historické pamiatky, pomáhajú organizovať festivaly, pripravovať program pre deti, ľudí s postihnutím, seniorov, venujú sa rôznym environmentálnym aktivitám a spoznávajú miestnych ľudí. Dobrovoľníci medzi sebou komunikujú najmä v anglickom jazyku, ale spoznávajú aj miestny jazyk a kultúru.

Multikultúrne prostredie, kde maximálne 2 účastníci sú z jednej krajiny, pomáha budovať toleranciu voči iným národom a etnikám, inakosti, pomáha predchádzať možným rasistickým, xenofóbnym a nenávistným prejavom. Prihlasovanie na letné medzinárodné dobrovoľnícke tábory začína. Nájsť ich môžete na www.inex.sk.

INEX Slovakia organizuje tábory prostredníctvom medzinárodných sietí Alliance of European Voluntary Service Organisations a Service Civil International už 29 rokov.

Toto podujatie bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

:: Koniec tlačovej správy ::

Bližšie informácie poskytne:

Ing. Miroslava Zváčová, koordinátorka projektov

Tel. 0948 968 030, E-mail: out@inex.sk

INEX Slovakia – občianske združenie, Prokopova 15, 851 01, Bratislava

www.inex.sk,


INEX Slovakia

INEX Slovakia (INternational EXchanges) je nezisková organizácia. Pomáha mladým ľuďom osobnostne rásť za pomoci medzinárodného dobrovoľníctva, školení lídrov multikultúrnych skupín, informovaním o prínosoch dobrovoľníctva a jeho rozvojom u nás i v zahraničí.  Na Slovensku je jedinou organizáciou svojho druhu od roku 1993. Mladí ľudia spoznajú nové kultúry, vytvoria si nové priateľstvá z celého sveta, zlepšia si jazykové schopnosti, kompetencie, získajú nevšedné zážitky a skúsenosti.


Napísali o nás

obecne-noviny.sk
eduworld.sk
teraz.sk
zones.sk

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie