Blog
 

Robí správny líder chyby?
04.05.2022 14:39

Líder skupiny. Líder krajiny. Líder tímu. Líder sem, líder tam. Zdá sa, že tento pojem sa v našom slovníku a v oblasti pracovného trhu udomácnil. Zrejme by sme na internete našli aj niekoľko článkov o tom, ako byť správny, dokonalý líder. Až na to, že dokonalý líder neexistuje. Alebo existuje?

Kategória: Líderstvo
Amandine: a summer I will remember
18.09.2023 12:10

Ahojte!

The last 2 months were fuuuull of activities! The busiest summer of my life so far… but also the most fulfilling and nourishing that I’ve ever had.

In this article, I share with you my experience of 3 workcamps in a row and my feelings afterwards!

Kategória: EZS Slovensko
Geoffroy : Once upon a December
14.12.2023 15:40
It was so fast. This volunteering was a great experience. I will come back in Belgium with a lot of good memories.
Kategória: EZS Slovensko
Amandine: goodbye ♡
14.12.2023 12:26

Ahojte!

This review is only for half of the month, since it's time for me to leave Slovakia! It's incredible that this is already the end of my project... I really can't believe it!

In this article, I share with you my last activities with INEX, how I feel about my departure and it's also the time for the final goodbye. :-)


Kategória: EZS Slovensko
Amandine: my last full month here...
05.12.2023 15:19

Ahojte!

It's already November review time... The month went by really quickly, right? I feel like it only lasted one week!
Which is not really nice for me, because it means that my leaving is getting closer and closer :-( In two weeks I will be in France!

But I still have a lot to say in this article, sooo enjoy it!! :-)

Kategória: EZS Slovensko
Geoffroy : November, Notables activities, No patience for Christmas
07.12.2023 14:59
November was a month with nices activities : Tea Meetings, making videos and enjoying the beginning of the Christmas Market.
Kategória: EZS Slovensko
Geoffroy: Fifty kilometers the fifth month
29.06.2023 16:32
June was a month of hiking, cultural experiences, and volunteer work in Slovakia. From exploring picturesque trails to organizing multicultural events, it was a fulfilling and enriching time filled with adventure and personal growth

Kategória: EZS Slovensko
Geoffroy : Misty mountains
14.11.2023 15:05
Amidst the autumnal beauty of Slovakia, an adventurer sought gold but found the true wealth in the bronze foliage and enchanting landscapes of Slatinka. From conservation efforts along the Slatina's banks to the thwarted ascent of Mount Rysy, October's journey unfolded with unexpected twists. The month concluded with a haunting encounter, marking nine months of volunteerism and a mountain of memories.
Kategória: EZS Slovensko
Amandine: a bit of rest after this crazy summer
08.11.2023 15:56

Ahojte!

It's October review time... After a busy summer, my life is now a bit calmer and quieter... but still full of interesting activities!

In this article, I share with you my experiences, my missions as an ESC volunteer at INEX and my feelings!

Kategória: EZS Slovensko
Nebojte sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny alebo Najlepšie rozhodnutie v mojom v živote (časť 2.)
30.10.2023 13:36
Ahojte, tak sa opäť ozývam z (takmer) večne slnečného Španielska. Už som tu nejaký ten mesiac a musím povedať, že sa cítim, ako by som tu žila celý život. Občas si zájdem na churros con chocolate (ako naše šišky), pan con tomate/jamón (chlebík s olivovým olejom, prepasírovanými rajčinami alebo jamónom- ich tradičná šunka) alebo si sadneme s kamarátmi a objednáme si tradičné tapas - malé porcie jedla- rôzne druhy mäsa, ryby, zemiaky na milión spôsobov- odporúčam patatas bravas (z mäsa odporúčam carilladas- bravčové líčka alebo chobotnicu) Ani neviem ako a z veľkosti XS sa stalo M :) A je mi to jedno. Gastronómia je proste téma na týždeň.
Kategória: EZS zahraničie
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie