Dá sa byť medzinárodným dobrovoľníkom v čase pandémie?

Obmedzenie osobných stretnutí ovplyvnilo aj medzinárodné dobrovoľníctvo. Napriek sťaženým podmienkam cestovať sa mladí ľudia z Indonézie, Malajzie, Filipín, Kolumbie, Slovenska, Francúzska, Nemecka, či iných krajín stretli na virtuálnych aktivitách.

Pandémia COVID-19 významne poznačila medzinárodné dobrovoľnícke tábory po celom svete. V minulom roku sa počet táborov znížil o 75% a účasť dobrovoľníkov o 82%. Medzinárodné dobrovoľnícke tábory (workcampy) sa organizujú po celom svete od skončenia prvej svetovej vojny. Spoločná dobrovoľnícka činnosť mladých ľudí z Nemecka a Francúzska bola v danom období ukážkovým príkladom vyjadrenia solidarity a odmietnutia nepriateľstva medzi doposiaľ znepriatelenými krajinami.

Napriek nepriaznivej situácii sa do aktivít INEX Slovakia v roku 2021 zapojilo 3065 mladých ľudí, ktorí pomáhali na medzinárodných dobrovoľníckych aktivitách na Slovensku a v zahraničí. Jednalo sa o renováciu hradov (Čierny hrad, Uhrovecký hrad), prípravu programu pre ľudí s postihnutím v Prešove, či iné renovačné a environmentálne práce. Príležitosťou ako stretnúť dobrovoľníkov z celého sveta boli aj virtuálne aktivity. Prostredníctvom nich sa účastníci začali viac zaujímať o svoje mentálne zdravie, zlepšili sa v prezentačných zručnostiach, líderstve, riešení konfliktov, spoznali samých seba a ďalšie. Zapojili sa do nich i mladí ľudia z exotických krajín ako Indonézia, Malajzia, Filipíny, Kolumbia, Arménsko, Egypt  a samozrejme európskych ako napríklad Nemecko, Francúzsko, Česko, Taliansko a iné.

Dobrovoľníci sú naďalej žiadaní a môže sa ním stať každý. Dobrý pocit z pomoci tým, ktorí to potrebujú nie je jediným prínosom pre dobrovoľníka. Počas dobrovoľníckych aktivít majú možnosť spoznať nových ľudí, krajiny, kultúry, miesta, stanú sa flexibilnejší, sebavedomejší, samostatnejší, tolerantnejší voči inakosti, zlepšia sa v cudzích jazykoch a kritickom myslení.  A nemenej dôležité je spoznanie samého seba. Dobrovoľnícke príležitosti sú uverejnené na webstránke www.inex.sk.

Toto podujatie bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2021“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

:: Koniec tlačovej správy ::

Bližšie informácie poskytne:

Ing. Miroslava Zváčová, koordinátorka projektov

Tel. 0948 968 030, E-mail: out@inex.sk

INEX Slovakia – občianske združenie, Prokopova 15, 851 01, Bratislava

www.inex.sk,

INEX Slovakia

INEX Slovakia (INternational EXchanges) je nezisková organizácia. Pomáha mladým ľuďom osobnostne rásť za pomoci medzinárodného dobrovoľníctva, školení lídrov multikultúrnych skupín, informovaním o prínosoch dobrovoľníctva a jeho rozvojom u nás i v zahraničí.  Na Slovensku je jedinou organizáciou svojho druhu od roku 1993. Mladí ľudia spoznajú nové kultúry, vytvoria si nové priateľstvá z celého sveta, zlepšia si jazykové schopnosti, kompetencie, získajú nevšedné zážitky a skúsenosti.


Napísali o nás

dnesky.sk
teraz.sk
zones.skCookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie