Medzinárodné dobrovoľnícke tábory v zahraničí oslavujú už 100 rokov

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor, tzv. workcamp sa uskutočnil vo vojnou zničenej francúzskej dedinke Verdun. Vďaka táborom dobrovoľníci spoznávajú ľudí z rôznych krajín, kultúr a pri tom pomôžu. Súčasná situácia ich preniesla aj do online prostredia a vznikli virtuálne workcampy. Jazykové tábory, pomoc s prieskumom hradov a iné sú zverejnené na  stránke www.inex.sk.

V prípade záujmu o viac informácií nás prosím kontaktuje emailom na out(zavinac)inex.sk alebo telefonicky 0948 968 030.

 

:: Tlačová správa ::

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory v zahraničí oslavujú už 100 rokov

Bratislava, 24. apríl 2020. Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor, tzv. workcamp sa uskutočnil vo vojnou zničenej francúzskej dedinke Verdun. Vďaka táborom dobrovoľníci spoznávajú ľudí z rôznych krajín, kultúr a pri tom pomôžu. Súčasná situácia ich preniesla aj do online prostredia a vznikli virtuálne workcampy. Jazykové tábory, pomoc s prieskumom hradov a iné sú zverejnené na  stránke www.inex.sk.

Dobrovoľníctvo vo forme, v ktorej ho poznáme dnes, sa začalo prvýkrát rozvíjať tesne po prvej svetovej vojne. Švajčiarsky inžinier Pierre Cérésole sa nedokázal pozerať na biedu, ktorú vojna spôsobila. Rozhodol sa konať. Spoločná práca mladých ľudí z rôznych krajín bola ukážkovým vyjadrením solidarity a odmietnutím nepriateľstva medzi dobrovoľníkmi z Nemecka a Francúzska. Doposiaľ proti sebe bojujúcimi krajinami. A tak vznikol workcamp.

Druhý tábor bol vo Švajčiarsku, kde dobrovoľníci pomáhali dedinke zasiahnutou lavínou. Následne sa workcampy rozšírili do celého sveta a ročne je ich 2000. Prostredníctvom nich majú dobrovoľníci príležitosť spoznať krajinu inak, nielen ako cestovatelia. Na 1-3 týždňovom tábore ľudia z rôznych krajín opravujú historické pamiatky, pomáhajú organizovať festivaly, pripravovať program pre deti, ľudí s postihnutím, seniorov, venujú sa rôznym environmentálnym aktivitám a spoznávajú miestnych ľudí. Dobrovoľníci medzi sebou komunikujú najmä v anglickom jazyku.

Ak súčasná situácia dovolí cestovať, tábory sa pripravujú  aj tento rok v krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Island, Japonsko, Taiwan a pod. V prípade, že to nebude možné, vytvorili sme alternatívu - virtuálne workcampy, ktoré prebiehajú už aj v súčasnej dobe u nás na Slovensku.  Takto budete vedieť pomôcť z pohodlia vášho domova, a to prípravou edukačných videí pre deti, prieskumom o hradoch, či pomôcť svojmu duševnému zdraviu napríklad učením sa cudzích jazykov, zlepšovaním rôznych svojich zručností  s kamarátmi z celého sveta.

INEX Slovakia organizuje tábory prostredníctvom medzinárodných sietí Alliance of European Voluntary Service Organisations a Service Civil International už 27 rokov.

Toto podujatie bolo podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

:: Koniec tlačovej správy ::

Bližšie informácie poskytne:

Ing. Miroslava Zváčová, koordinátorka vysielania dobrovoľníkov do zahraničia
Tel. 0948 968 030, E-mail: out@inex.sk
INEX Slovakia – občianske združenie, Prokopova 15, 851 01, Bratislava

INEX Slovakia
INEX Slovakia (INternational EXchanges) je nezisková organizácia. Pomáha mladým ľuďom osobnostne rásť za pomoci medzinárodného dobrovoľníctva, školení lídrov multikultúrnych skupín, informovaním o prínosoch dobrovoľníctva a jeho rozvojom u nás i v zahraničí.  Na Slovensku je jedinou organizáciou svojho druhu od roku 1993. Mladí ľudia spoznajú nové kultúry, vytvoria si nové priateľstvá z celého sveta, zlepšia si jazykové schopnosti, kompetencie, získajú nevšedné zážitky a skúsenosti.

Napísali o nás

skolske.sk
teraz.sk
zones.sk
 
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie