Akých aktivít sa môžem cez INEX zúčastniť?Zúčastniť sa môžeš dobrovoľníckych a vzdelávacích aktivít na Slovensku, v zahraničí alebo online.


 Prečo sa zúčastniť medzinárodných dobrovoľníckych aktivít a školení?Pomoc druhým prináša aj pomoc sebe samým. Ako dobrovoľník alebo účastník školení budeš komunikovať v cudzom jazyku, spoznáš ľudí z celého sveta, staneš sa samostatnejším, sebavedomejším a obohatený o nezabudnuteľné zážitky a priateľstvá. Prečítaj si skúsenosti od našich dobrovoľníkov.


 Je bezpečné vycestovať cez INEX?Na Slovensku sme od roku 1993. Sme členmi sietí Alliance of European Voluntary Service Organisations, Rady mládeže Slovenska a partnermi Service Civil International. Je preto bezpečné cez nás vycestovať.

Dbáme na kvalitu projektov a spoľahlivosť našich partnerov.

Partnerské organizácie majú emergency telefónne čísla a pred odchodom účastník dostane tiež naše emergency číslo, kde nás môže v prípade núdze kontaktovať.


 Mám záujem o krátkodobý projektStačí si vybrať:

 • medzinárodné dobrovoľnícke tábory na Slovensku a v zahraničí ( 2-3 týždne )
 • virtuálne workcampy (1 týždeň)
 • mládežnícke výmeny (cca. 10 dní)
 • školenia na Slovensku pre lídrov (2 víkendové školenia)
 • školenia v zahraničí (cca. 1 týždeň)
 • jednodňové dobrovoľnícke aktivity (1 deň)
 • cestovateľské a vzdelávacie večery (1 večer)

 Mám záujem o dlhodobý projekt
 • MTV/LTV mid-term, long-term projekty (1 mesiac – 1 rok)
 • Európsky Zbor Solidarity, ESC (2 – 12 mesiacov)

 Aké budú moje náklady?
 • medzinárodné dobrovoľnícke tábory na Slovensku a v zahraničí - dobrovoľník hradí účastnícky príspevok INEX-u (75 €), cestu, poistenie, ak je uvedené extra fee, náklady spojené s testom, či karanténou kvôli COVID-19. Na tábore má zabezpečenú stravu, ubytovanie a niekedy víkendový program.
 • virtuálne workcampy - zadarmo
 • mládežnícke výmeny - jedná sa o projekt EÚ Erasmus+. Účastník má preplatenú cestu do stanovenej čiastky cca. 180 €, zabezpečenú stravu a ubytovanie. Uhrádza účastnícky príspevok pre výmeny 20€ a zabezpečí si poistenie.
 • školenia na Slovensku pre lídrov – účastnícky príspevok a cesta.
 • medzinárodné školenia v zahraničí - jedná sa o projekt EÚ Erasmus+. Účastník má preplatenú cestu do stanovenej čiastky cca. 275 €, zabezpečenú stravu a ubytovanie. Uhrádza účastnícky príspevok pre školenia v zahraničí 20 € a zabezpečí si poistenie.
 • jednodňové dobrovoľnícke aktivity – zadarmo
 • cestovateľské a vzdelávacie večery - zadarmo
 • MTV/LTV mid-term, long-term projekty -dobrovoľník hradí účastnícky príspevok INEX-u, cestu, poistenie a ak je uvedené extra fee. Na projekte má zabezpečenú stravu, ubytovanie a niekedy víkendový program.
 • Európsky zbor solidarity (2 – 12 mesiacov) - jedná sa o projekt EÚ. Účastník má preplatenú cestu do stanovenej čiastky cca. 275 €, zabezpečenú stravu, ubytovanie, poistenie, jazykový kurz a vreckové. 

 Zarobím si na projekte?Všetky projekty a akcie organizované INEX-om Slovakia a našimi partnerskými organizáciami sú organizované v rámci filozofie dobrovoľníctva, tzn. že workcampy a ostatné projekty (MTV, LTV, ESC) sa organizujú vrámci dobrovoľníckej pomoci, či už sociálnej alebo fyzickej.


Znamená to, že účastníci si v zahraničí nezarobia, avšak nadobudnuté skúsenosti, znalosti, kontakty s novými ľuďmi, kultúrami, zážitky a pocit spokojnosti nad vykonanou „prácou“ je oveľa viac ako peniaze. Za protihodnotu sa môže považovať ubytovanie a strava.


 Ako sa mám prihlásiť?


Prihlasuje sa online. Stačí, keď budeš nasledovať inštrukcie (link https://inex.sk/sk/a/8/ako-dobrovolnik). Určite to hravo zvládneš. : )


 Nemám ešte 18 rokov. Čoho sa môžem zúčastniť?


Nasleduj vekové limity pri jednotlivých projektoch. Projektov pre teenagerov je celkovo menej a rýchlo sa plnia. Odporúčame dlho neváhať, lebo ťa predbehnú účastníci z iných krajín.

Budeme od teba potrebovať podpísanú originál prihlášku zákonného zástupcu (rodiča), parental authorisation (pre zahraničných partnerov) a častokrát aj informácie o tvojom zdravotnom stave (medical factsheet).


 V akom jazyku sa budem dorozumievať a aká musí byť jeho úroveň?


Väčšina projektov je v anglickom jazyku. Nájdu sa však projekty v nemeckom, francúzskom, španielskom jazyku. Účastník musí mať úroveň jazyka na komunikačnej úrovni (A2). Jazykové testy sa nerobia.


 Kam mám uhradiť účastnícky príspevok INEX-u?


Účastnícky príspevok zaplatí účastník prevodom/vkladom na náš účet  SK26 1100 0000 0026 6745 5125
 (Tatrabanka) - účastník uvedie do účelu platby/popisu transakcie svoje priezvisko a meno, aby bola platba ľahko identifikovateľná alebo osobne v kancelárii INEX Slovakia (pozri otváracie hodiny).


 Kedy moja prihláška nadobudne platnosť?


Prihlášku akceptujeme po odsúhlasení podmienok účasti a prijatím účastníckeho príspevku. Pre urýchlenie vybavovania, odporúčame zaslať potvrdenie o prevode účastníckeho príspevku na e-mail out(zavináč)inex.sk.

 

 Ako postupovať, keď potrebujem zrušiť svoju účasť?


V prípade, že nemôžeš vycestovať, bezodkladne nás o tom informuj. Storno proces nájdeš v podmienkach účasti.

 Sú projekty na webstránke aktuálne?


Projekty na stránke aktualizujeme koncom týždňa. Je potrebné si však vybrať viacero projektov podľa tvojej preferencie. Najprv zasielame tvoju prihlášku na tábor prvý v poradí.


V prípade, že je plný, pokračujeme s tvojou druhou možnosťou, až kým nie si prijatý/á. V rámci jednej prihlášky možeš byť prijatý/á len na 1 tábor. Nekontaktujeme všetky organizácie z prihlášky naraz, ale postupne podľa určeného poradia. 

Dobrovoľníkov prijíma zahraničná organizácia. V zásade platí pravidlo, kto skôr pošle prihlášku, ten má vyššiu šancu. Prihlášky posielajú organizácie z celého sveta a ak uchmatne miesto niekto iný, nemôžeme tam tvoju prihlášku poslať.


 Koľko projektov si mám vybrať?


V prihláške je 10 možností. Uvádzaj len tie, o ktoré máš záujem a pozrel si si, ako sa tam dostať. Viac možností zvyšuje šance umiestnenia, zrýchľuje proces. Ak sú všetky možnosti plné, budeme ťa kontaktovať.


 Kedy dostanem odpoveď, že som bol prijatý/á


Pri medzinárodných dobrovoľníckych táboroch to býva okolo 1-2 týždňov. Závisí koľko projektov je v prihláške a ich obsadenosť. MTV/LTV/ESC majú dlhší proces prijímania.

 Čo robiť, keď sa stratím v zahraničí?


Pýtať sa miestnych ľudí. Kontaktovať partnerskú organizáciu. Ak si stále nevieš rady, zavolaj na INEX emergency číslo.

 Idem po prvýkrát, čo by som mal vedieť?


Príď na stretnutie 1st timers u nás v kancelárii. Pozvánku posielame všetkým prijatým na workcamp.

Dozvieš sa: Tipy, triky, rady a zážitky, „životný cyklus tábora“, ako sa dostať na tábor, práca na tábore, čo očakávať, komunikácia na tábore, INEX Slovakia v skratke, odpovede na tvoje otázky a mnohé ďalšie ... Kedy sú pridávané workcampy na webstránku?


Začiatkom marca
sa koná veľké stretnutie partnerských organizácii, ktorého sa pravidelne zúčastňujeme. V tomto čase začneme projekty pridávať na webstránku. Odporúčame sa prihlásiť čím skôr. Postupne sa budú projekty plniť dobrovoľníkmi z celého sveta.


 Kedy sa mám prihlásiť?


Čím skôr
. Najlepšie v marci, kedy je najviac možností na leto a lacnejšia doprava.


 Čo je to extra fee?


Extra fee majú organizácie, ktoré by inak nemohli realizovať svoje projekty vzhľadom na obmedzenosť finančných zdrojov.


 Prečo platím účastnícky príspevok INEX-u?


Sme nezisková organizácia, a preto nepodnikáme a platené služby neposkytujeme. Tvoj príspevok je príspevkom na činnosť INEX Slovakia a využívame ho na čiastočné financovanie našej činnosti na Slovensku. Tvoj pobyt v zahraničí hradí naša partnerská organizácia obdobným spôsobom – z vyzbieraných účastníckych príspevkov, grantov a iných zdrojov.


 Prečo sa stať členom INEX Slovakia?


Všetkým našim členom posielame informácie o pripravovaných aktivitách, pričom nemalou výhodou členstva je zľava na účastnícke príspevky.


 Môžem ísť na projekt s kamarátom?


Keď sa chce dobrovoľník zúčastniť tábora s inou osobou musí uviesť jej meno v prihláške


 Kedy dostanem viac informácií o projekte?


Spravidla najneskôr  14  dní pred prvým dňom konania zašleme účastníkovi pokyny k účasti (infosheet), ktoré obsahujú najmä popis cesty na miesto konania, informácie o práci, či vzdelávacích aktivitách a o ubytovaní. Pokyny tiež môžu obsahovať informácie o voľnom čase, poistení a podobne.


 Kam môžem vycestovať?


Do všetkých krajín, ktoré sú vo vyhľadávači.  Dobrovoľníci sa zúčasťňujú najmä projektov v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Francúzsku a na Islande. Skúsenejší radi objavujú Japonsko, Južnú Kóreu, Mexiko, ale aj Indiu, Keňu, či Nepál. 
V roku 2022 budeme vysielať dobrovoľníkov najmä v rámci Európy, vzhľadom na riziko šírenia nákazy COVID-19. Z akých krajín môžem stretnúť dobrovoľníkov?


Dobrovoľníci prichádzajú z celého sveta. : ) Bežne stretneš ľudí z Japonska, Ruska, Nemecka, Južnej Kórei, Francúzska, Fínska, Španielska, Talianska, Ukrajiny, Mexika, Austrálie, či Hong Kongu. Pravidlom je, že max. 2 môžu byť z jednej krajiny a snažíme sa vybalancovať tábory, t.j. polovica chalani a druhá dievčatá.


Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.
Oboznámiť sa podrobnejšie