Grécky Hopeland – ESC Projekt Greenovation 2021

26.10.2021 10:36 EZS zahraničie

Na svoj dobrovoľnícky, 6-týždňový ESC projekt Greenovation som sa dostala úplnou náhodou, keď som COVID pozitívna karanténovala v maličkom byte s Grékom Illiasom počas štúdia v Slovinskom Maribore. Počas tých dlhých, neslobodných dní sme prebrali množstvo tém-netém. Spomínala som mu, ako by som niekedy chcela skúsiť dobrovoľníctvo a ako mi počas štúdia na vysokej škole chýba príroda a fyzická práca. Bol to práve on, čo mi povedal, že organizácia v ktorej pracuje má projekt presne pre mňa. A mal teda pravdu!


Hopeland (v gréčtine Elpidohori) je čarovné miesto. Priestor vo veľkosti 7,6 akrov plný olivovníkov, mandľovníkov, byliniek a jedinečného 400-ročného dubu, ktorý je pod ochrannou rukou UNESCO sa nachádza na severovýchodnej časti Gréckeho Peloponézu, len kúsoček od mora. Pre niekoho nekomfortné prostredie v podobe bývania v stanoch, obmedzeného prístupu k vode či elektrike, občas 38-stupňového hicu počas obeda či čisto vegetariánska strava bolo pre mňa čarovnou zmenou a pripomenutie si low-cost cestovania či stanovačiek s rodičmi a sestrou, keď som bola ešte drobec.


Môj spomínaný projekt Greenovation bol zameraný na udržateľnosť a eco-komunitu. Čo to znamená? Veľa vecí, veľa aktivít a ešte viac pocitov. Program bol viac-menej na nás, pätnástich dobrovoľníkoch, ktorí sme si mohli určiť, čo a ako chceme robiť a čo sa chceme naučiť. Leadri projektu nám dali len priestor a podporu, aby sme z tých šesť týždňov vyťažili čo najviac. Pracovali sme s drevom, vyrábali lavičky či budovu z prírodných materiálov (eco-building), postavili kompostovú toaletu, navštívili eco-farmu, starali sa o olivovníky, pripravovali pôdu na sadenie, záhradkárčili, vyrábali mydlá, spoločne varili, cestovali, smiali sa aj smútili, zdieľali, tvorili a spoznávali iných aj samých seba.


Tento projekt mi dal naozaj veľa. Nie len z pohľadu praktických zručností – postavím ti eco-dom či nábytok, postarám sa o záhradu a uvarím vegánsku fancy večeru! – ale hlavne čo sa týka sebapoznania a vnímania okolia. Tak nejako som si uvedomila, čo mám rada a čo mi v živote chýbalo, vyšla trošku zo svojej komfortnej zóny, hlavne čo sa nadväzovania vzťahov s ľuďmi týka. Určite sa aj naďalej chcem zúčastňovať podobne zameraných projektov a spoznávať inšpiratívnych ľudí s podobným nastavením. Je to krásna príležitosť. Takže sa neboj a choď!


Martina Hoštaková

            

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Learn more