Môj srbský príbeh

22.02.2018 15:10 Mládežnícke výmeny
Na Slovensku sa ľudia obávajú migračnej krízy najmä vďaka médiám, ktoré nám servírujú hlavne prebrané pohľady, príbehy, ktoré šokujú, resp. predávajú. Sama mám migračný background a o to ma táto problematika viac zaujíma.

S cieľom vidieť, zažiť a pochopiť migračný boom v Európe a na Balkáne nás v polke júla 2017 vyslal INEX na „EDUropa“ mládežnícku výmenu do Srbska.
Ako celá 6 – členná slovenská skupina sme sa zlepili ešte v Belehrade, v meste plné Hipster kaviarní a histórie viditeľnej všade naokolo.[Autor článku odporúča!:)]

Projekt sa konal v dedinke Obrež, kde nás uprostred noci vysadil asi najstarší harmonikový autobus od srbskej SAD-ky a v cene lístku bola aj 2,5h-ová masáž srbských ciest; voda z kohútika zaváňala vôňou a.k.a. “radšej ma nepi“, ale domáci tvrdili, že je pitná... len si treba na to zvyknúť. [Okay... kam som sa to dostala?]

V priebehu nasledujúcich 8 dní sme však tvorili príjemnú zmenu pre miestnych Srbov, nakopli ekonomiku miestnych potravín a mne sa dojem z výmeny obrátil o 180°.

Zostava účastníkov nemala chybu. Účastníci zastupovali Francúzsko, Slovensko, Taliansko a domáce Srbsko, avšak pôvodom to bolo omnoho globálnejšie. Z takýchto výmen ľudia zvyknú spomínať, že im to okrem kopec srandy dalo nových kamarátov, naučili sa niečo nové o iných kultúrach, či si zlepšili angličtinu(poprípade iné jazyky), no ja by som ešte zdôraznila spoluprácu vo vlastnom teame, pomedzi vlastných ľudí mimo domova, kde som aspoň ja cítila nesmiernu súdržnosť a jednotu.

Organizátori pracovali tvrdo na aktivitách, ktoré by nám niečo dali a to sa im aj podarilo, napr. sme boli zapojení do prípravy eventu „Human Library“, stretli sme sa so Slovákmi zo slovenskej dediny, navštívili sme záchytné centrum pre migrantov v Belehrade, kde sme sa dozvedeli veci, ktoré v médiách nie je počuť alebo nás navštívili dobrovoľníci, pracujúci priamo v utečeneckom tábore.

Keď sa človek stretne a na vlastne uši počuje príbehy utečencov, tak až vtedy si uvedomí, že jeho každodenné problémy sú bezpredmetné, nehovoriac o obavách z utečencov.

Možno to bola iba náhoda, že sa na jednom mieste stretli super ľudia a možno pretože sme prišli s rovnakým cieľom, ale s určitosťou viem povedať, že z výmeny som si odniesla viac než len nových kamošov na FB, za čo som INEX a EÚ veľmi vďačná.

(Máša) Phuong Nguyen Thu Translation missing

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Learn more