Nachádzate sa na: Inex/Workcampy/Čo je to workcamp

Čo je to workcamp

logo workcamp

 

 

Medzinárodný tábor dobrovoľníckej práce alias workcamp reprezentuje unikátnu formu dobrovoľníckej služby už viac ako 90 rokov: spája ľudí pochádzajúcich z rôznych prostredí, aby pracovali na mikro projektoch, ktoré sú prínosom pre lokálne komunity na celom svete. 

Workcampy slúžia najmä ako prostriedok vzájomného spoznávania sa a nadväzovania nových priateľstiev, kde celkový úspech závisí od nadšenia, otvorenej mysle a zdravého optimizmu jednotlivých účastníkov urobiť spoločne niečo užitočné.

 

Skupinový zážitok: workcampy poskytujú príležitosť preskúmať potenciál medzinárodnej skupiny spoločne pracujúcej, konajúcej a užívajúcej si voľný čas. Všetky workcampy odrážajú potreby lokálnych komunít a vyžadujú zapojenie sponzorov (miestne komunity alebo samosprávy)

 

Účastníci: na väčšine workcampov sa zúčastňujú 6 až 20 dobrovoľníci počas 2 až 3 týždňov. Skupina združuje mladých ľudí väčšinou vo veku 18 až 30 rokov z rôznych krajín, kultúr a prostredí. Väčšinu dobrovoľníkov podľa štatistík tvoria ženy.

 

 

Obisovce


Práca: Dobrovoľníci vykonávajú prácu rôzneho druhu, vždy sa však jedná o prácu verejnoprospešného charakteru. Príklady: čistenie pláže alebo lesa; oprava historických budov; práca s deťmi, starými ľuďmi, ľuďmi s postihnutím; renovácia historických pamiatok; práca so zvieratami; pomoc pri organizovaní festivalu; ochrana prírody a množstvo iných prác. Ročne si môžeš vybrať zo širokej ponuky 2000 workcampov po celom svete.


Strava a ubytovanie: celá skupina sa podieľa na varení a upratovaní. Ubytovanie závisí od lokálnych možností (napr. veľa projektov sa uskutočňuje v odľahlých oblastiach). Ďalšou časťou tábora je voľný čas a sociálny život skupiny – rôzne hry a aktivity, plávanie, diskusie, učenie miestneho jazyka, histórie, tradícií, návšteva miestnych zaujímavostí, pamiatok a i. Aktivity sa organizujú na základe spoločného rozhodnutia skupiny. Veľký dôraz je kladený na kontakt dobrovoľníkov s lokálnymi obyvateľmi.


Vedúci workcampu: vedúci (alias lídri) pripravujú projekt, facilitujú život skupiny, koordinujú prácu, zapájajú a integrujú všetkých dobrovoľníkov do skupiny.

 

  

Špeciálne druhy workcampov

TEENage workcampy – Tábory určené pre účastníkov od 15 -17 rokov realizované najmä vo Francúzsku, Nemecku, Estónsku, Belgicku a Fínsku

Family campy - Špeciálne tábory, na ktorých sa zúčastňujú celého rodiny. Family campy podporujú medzigeneračnú spoluprácu a organizujú sa predovšetkým v Turecku, Taliansku a Estónsku.

Senior campy - Senior campy sú určené pre dobrovoľníkov nad 30 rokov so záujmom pokračovať v dobrovoľníckej činnosti s trvaním od 1 do 3 týždňov.

 

 Čo všetko potrebuješ vedieť pre vycestovaním na workcamp?

  *  Podmienky účasti na workcampoch.

  *  Postup prihlasovania na tábor nájdeš.

 

Vedeli ste, že?

"2 - 3 týždňové workcampy, víkendové workcampy, jednodňové dobrovoľnícke projekty, mládežnícke výmeny, európska dobrovoľnícka služba, školenia.... a vlastné dobrovoľnícke projekty podporujú postup po rebríku participácie nahor."

 

Ale aby sme neostali len v zahraničí, INEX organizuje workcampy aj doma, u nás, pre zahraničných dobrovoľníkov. Ročne na naše tábory príde asi 150 dobrovoľníkov zo zahraničia.Na slovenské tábory sa môžeš prihlásiť aj keď si zo Slovenska a nájdeš ich tiež vo vyhľadávači táborov.

 

  

Životný cyklus tábora si môžeš pozrieť na našej schéme:

 

den na tabore

Kalendár udalostí

po ut st št pi so ne
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Chcete dostávať informácie?

Ak si želáte, aby sme Vás informovali o našich novinkách a pripravovaných akciách, pošlite nám, prosím, Vašu e-mailovú adresu.