Európska dobrovoľnícka služba

 

mastko6Máš 17 – 30 rokov? Chceš ísť ako dobrovoľník do zahraničia na 6 - 12 mesiacov? Tak skús Európsku Dobrovoľnícku Službu.

Čo môžeš na takej EDS-ke robiť? Všetko možné: ochranu životného prostredia, prácu s umením, médiami, kultúrou, organizovať športové udalosti, práca s deťmi a mládežou a ďalšie. Ponuka je veľká, stačí hľadať ten správnu a pre teba vhodnú dobrovoľnícku činnosť.

Tak pozrime sa na EDSk-u z trošku serióznejšieho hľadiska. Európsku dobrovoľnícku službu finančne podporuje Európska komisia formou špeciálneho grantového programu Erasmus +. EÚ takto prispieva k neformálnemu vzdelávaniu a výchove mladých ľudí prostredníctvom rôznych projektov, v rámci ktorých sú mladí ľudia priamo zapojení do aktivít rôznych európskych komunít.

 


Dobrovoľník sa v rámci svojho EDS projektu zúčastňuje aktivít, ktoré spĺňajú tieto základné kritéria:

- uskutočňujú sa v inej krajine ako je krajina trvalého pobytu dobrovoľníka;
- nie sú náhradou plateného pracovného miesta ale dobrovoľnícka činnosť;

- neformálne vzdelávajú samotného dobrovoľníka;
- zahŕňajú aspoň jeden členský štát EÚ.

 

Finančné podmienky

- dobrovoľník neplatí žiadne poplatky;
- cestovné (čiastočne), poistenie, strava, ubytovanie, jazykový kurz a vreckové je hradené;
- dobrovoľník má možnosť využiť aj finančné prostriedky na prípravu pred nástupom na projekt – napr. jazykový kurz, nákup kníh a iných vecí, ktoré bude potrebovať na projekte,...

 


AKO SA STAŤ EVS-KÁROM, ALEBO EVS-KÁRKOU

- TU sú projekty, kde si dobrovoľník hľadá ten svoj. Kto hľadá nájde a potom kontaktuje hostiteľskú organizáciu (väčšinou posiela informačný mail + CV + motivačný list). My Vám po zapísaní do nášho mailing listu taktiež môžeme posielať najnovšie EVS ponuky, ktoré nám zasielajú naši partneri zo zahraničia.

- po kontaktovaní a akceptovaní žiadosti hostiteľskou organizáciou sa predkladá žiadosť o finančný príspevok v jednej z krajín (buď v SR alebo v tvojej budúcej hostiteľskej krajine) k jednému z predkladajúcich termínov (tzv. deadline), viď tabuľku v sekcií termíny. Túto žiadosť predkladajú organizácie (buď hostiteľská alebo vysielajúca), NIE dobrovoľník. Je to žiadosť o získanie finančných prostriedkov na hosťovanie dobrovoľníka, ktorú následne schvaluje Národná agentúra.

- projekt môže začať len v prípade, že je schválený Národnou agentúrou, ktorej sa projekt predkladal

- po schválení projektu prebehne príprava dobrovoľníka. To znamená: samostatná príprava dobrovoľníka na projekt (komunikácia s hostiteľskou a vysielajúcou organizáciou) a samotné vycestovanie na projekt

 

 

Vedeli ste, že?

"2 - 3 týždňové workcampy, víkendové workcampy, jednodňové dobrovoľnícke projekty, mládežnícke výmeny, európska dobrovoľnícka služba, školenia.... a vlastné dobrovoľnícke projekty podporujú postup po rebríku participácie nahor."


Termíny

 

V prvom stĺpci je dátum na podanie žiadosti o finančný príspevok na EDS projekt (viď vyššie). Tento termín je pre organizácie. Je dobré, keď si začneš hľadať organizáciu min. mesiac pred týmto termínom. V druhom stĺpci je dátum najkoršieho možného nástupu na EDS projekt. Čas medzi podaním projektu a prvým možným nástupom na projekt je určený na administratívne doriešenie grantu (schválovací proces Národnou agentúrou, príprava dobrovoľníka, ...).maskot7

 

Dátum podania projektu na Národnú agentúru

Nástup na EDS najskôr

K 2. februáru 2017

 1.5.2017

K 26. aprílu 2017

 1.8.2017

K 4. októbru 2017

 1.1.2018
   
   

 

Prosím ber na vedomie, že vybavovanie EDS projektu je zdĺhavý proces. Na EDS sa môžeš dostať IBA raz za život, takže premysli si dobre, na aký projekt sa budeš hlásiť.

 

Kontakt

 

Ak máš záujem sa stať EDS-károm alebo sa len predbežne zaujímaš o EDS, napíš Monike na evs(zavinac)inex.sk.

 

Európska dobrovoľnícka služba je podporená Programom Erasmus +. Erasmus+ Logo OfficalKalendár udalostí

po ut st št pi so ne
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Chcete dostávať informácie?

Ak si želáte, aby sme Vás informovali o našich novinkách a pripravovaných akciách, pošlite nám, prosím, Vašu e-mailovú adresu.