Často kladené otázky

1. Mám záujem o medzinárodný tábor dobrovoľníckej práce, čo mám robiť?

Dôležité: Zoznam workcampov priebežne aktualizujeme na našej webstránke vo vyhľadávači.

Najviac táborov na sezónu 2017 bude pridaných v marci!!!

Ak si chceš vybrať workcamp podľa svojich predstáv, pozeraj našu stránku v marci pravidelne:)

 1. 1. Prvým krokom je výber konkrétneho MTDP

V tejto sekcii môžete využiť databázu, ktorá Vám orientáciu v širokej ponuke táborov rozhodne uľahčí. Pomocou databázy je možné vyhľadať si tábor podľa krajiny, veku, typu práce alebo orientačného dátumu, alebo si zvoliť kombináciu viacerých položiek. Klikni na "Vyhľadať". Zobrazí sa výber táborov a opäť treba kliknúť na akúkoľvek položku v riadku a vyroluje sa celý popis tábora so všetkými informáciami, ktoré máme aj my v kancelárii INEX Slovakia. Výber konkrétneho tábora uskutočníš kliknutím na tlačítko Pridať do prihlášky. Kliknutím sa tábor pridá do elektronického formulára prihlášky VEF (Volunteers Exchange Form).


 1. 2. Pred vyplnením elektronickej prihlášky na MTDP 

Si pozorne preštuduj Podmienky účasti na MTDP (workcamp).


 1. 3. Registrácia 

V novej verzii našej stránky je možné elektronickú prihlášku vyplniť len ak ste zaregistrovaní. Nájdeš ju na Home stránke v pravom hornom riadku pod názvom Registrácia. Po vyplnení a odoslaní registračného formulára bude zaslaná jeho kópia na Tvoj email. V prípade, že ešte nemáš 18 rokov, vytlačený registračný formulár podpisuje Tvoj zákonný zástupca. Registračný formulár je potrebné doručiť alebo doniesť osobne k nám do kancelárie (INEX Slovakia, Prokopova 15, 851 01, Bratislava 5.  Pre tých, ktorí ešte nemajú 18, je dôležité, aby sme dostali i podpísaný originál. V registrácii nájdete aj možnosť stať sa členom INEX-u Slovakia. Po registrácii odporúčame sa hneď aj prihlásiť do svojho konta kliknutím na tlačítko Prihlásiť v pravom hornom riadku nad hlavným menu.

 

 1. 4. Vyplnenie elektonickej prihlášky,

ktorú po novom už nenájdeš v žiadnej sekcii, ale vyvoláš ju kliknutím na Dokončiť prihlášku alebo kliknutím na tlačítko workcamp v maličkom pop-up okienku s názvom Dokončiť prihlášku. Ako si môžete všimnúť, základné informácie budú predvyplnené z Vášho registračného formulára (s možnosťou doplnenia či zmeny), čiže stačí už len vyplniť zvyšné polia v prihláške a kliknúť na tlačítko Send application.

Týmto sa prihlasovanie končí, a začína sa vybavovanie Tvojej akceptácie na MTDP našimi partnermi. O prijatí na MTDP je každý účastník obratom informovaný.

2. Zarobím si v zahraničí? A koľko?

Všetky projekty a akcie organizované INEX-om Slovakia a našimi partnerskými organizáciami sú organizované v rámci filozofie dobrovoľníctva, tzn. že MTDP a ostatné projekty (MTV, LTV, EDS) sa organizujú vrámci dobrovoľníckej pomoci, či už sociálnej alebo fyzickej. Znamená to, že účastníci si v zahraničí nezarobia, avšak nadobudnuté skúsenosti, kontakty s novými ľuďmi, kultúrami, zážitky a pocit spokojnosti nad vykonanou „prácou“ je oveľa viac ako peniaze. Za protihodnotu sa môže považovať ubytovanie a strava.

Otázky...keby Ťa ešte niečo zaujímalo, napíš nám na inex(zavinac)inex.sk

3. Čakám na oznámenie o prijatí a nechodí, stále nechodí...

Patríš medzi tých dobrovoľníkov, ktorí čakajú na vytúžené oznámenie o prijatí na ten "svoj" vytúžený tábor? A oznámenie stále nechodí? Problém môže byť aj v tom, že aj napriek tomu, že si účastnícky príspevok uhradil bankovým prevodom (alebo poštou), nedostala sa k nám Tvoja prihláška (VEF-ka).

Nakoľko nám zákon o ochrane osobných údajov nedovoľuje zverejniť konkrétne mená, ak máš pocit, že by si do tejto skupiny mohol / mohla patriť, určite nás urgentne kontaktuj na tel. čísle 0905 501 078 alebo emailom na out(zavináč)inex.sk

4. Ako sa stať členom INEX-u Slovakia a aké výhody mi z toho vyplývajú?

Členom INEX-u Slovakia sa môže stať každý, kto sa zaregistruje na našej stránke a zaškrtne políčko za člena INEX Slovakia (elektronicky na www.inex.sk, v prípade, že nemáš 18 rokov, tak podpísané zákonnym zástupcom poštou alebo osobne u nás v kancelárii INEX Slovakia) a zaplatí príslušné členské (2,-€). Všetkým našim členom prednostne posielame informácie o pripravovaných MTDP a ďalších aktivitách, pričom nemalou výhodou členstva je zľava na účastnícke poplatky na podujatia organizované INEX-om Slovakia.

5. Čo s poistením v zahraničí?

Osvedčenou formou poistenia sú EURO 26, ISIC (kde poistenie platí vždy mesiac od opustenia Slovenskej republiky). Oplatí sa mať vybavený aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) (bývalý formulár E 111) v danej pobočke Tvojej zdravotnej poisťovne. Každému účastníkovi odporúčame pripoistiť sa aj komerčne na cestu, prípadne batožinu, prípadne aj poistiť sa na ostatné veci ako zubár, zranenie, úraz, a pod. v prípade, že ešte chceš cestovať mimo doby trvania tábora.

6. Aké sú náklady na vycestovanie na tábor do zahraničia?

INEX Slovakia zabezpečuje účasť na MTDP v zahraničí. Podmienkou je účastnícky príspevok, ktorého výška je 73,- € (ak ste členom INEX-u Slovakia a platíte tento poplatok bankovým prevodom - účastnícky príspevok môžete zaplatiť spolu s členským = 75 €). Okrem týchto nákladov je účasť na MTDP spojená s nákladmi na:

- cestovné (pokiaľ sa nejedná o špeciálny projekt (dlhodobé projekty MTV/LTV), kde môže byť časť/celé cestovné hradené partnerskou organizáciou)

- poistenie (ak naši partneri zabezpečujú poistenie počas dĺžky konania tábora, tak odporúčame poistiť sa na cestu, prípadne batožinu)

- vreckové

7. Idem po prvý krát, čo by som mal vedieť?

Podarilo sa Ti práve vybaviť účasť na jednom z našich projektov? Alebo o tom iba rozmýšľaš? V každom prípade sa Ti asi v hlave vynára množstvo otázok...práve pre Teba sme pripravili tento informačný kútik – práve tu by sme Ti chceli priblížiť priebeh a život počas dobrovoľníckeho projektu.

Obvyklý režim...
Dobrovoľnícke aktivity sa z pravidla realizujú počas pracovných dní (pondelok – piatok), v rámci víkendu sa zvyčajne organizujú rôzne spoločné voľnočasové aktivity. Po Tvojom oficiálnom prijatí na MTDP (workcamp) obdržíš najneskôr dva týždne pred odchodom na ten Tvoj tábor tzv. infosheet, v ktorom bude podrobne popísaný dobrovoľnícky projekt, ktorého sa zúčastníš. Táto zásielka sa zvyčajne pripravuje s niekoľko mesačným predstihom a preto sa môže stať, že niektoré informácie sa budú s realitou líšiť (možno pri rekonštrukcii detského ihriska nebudeš natierať plot ale sadiť pri ihrisku stromčeky). V tomto prípade buď, prosím, pozitívne naladený voči zmenám a snaž sa byť dobrovoľníkom, ktorého hlavným cieľom je pomoc danej komunite alebo projektu.

Cestovanie...
Tu platí zlaté pravidlo „neopýtaš sa, nevieš“ – chceme tým povedať, že existuje množstvo iných spôsobov dopravy ako životnému prostrediu neprospievajúce lietadlá alebo drahé vlaky. Treba sa pýtať v cestovných kanceláriách, či vo svojej ponuke nemajú destináciu v blízkosti Tvojho campu (napr. krajiny ako Taliansko alebo Španielsko) a pokúsiť sa zabukovať si cestovný lístok v ich autobuse. Ďalšou, nie veľmi finančne náročnou možnosťou je autobusová doprava. Vlaky a lietadlá sú síce drahšou možnosťou, ale svojou komfortnosťou, relatívnou bezpečnosťou a časovou nenáročnosťou uspokoja aj toho náročnejšieho cestovateľa.

V prípade, že sa plánuješ zúčastniť tábora bez kamaráta, ozvi sa nám a dáme Ti vedieť, či na Tvoj tábor nejde ešte niekto zo Slovenska. Tvoj prvý zážitok z cestovania by Ti jeho/jej spoločnosť mohla zjednodušiť.

Komunikácia počas tábora...
Dorozumievacím jazykom na tábore je obvykle angličtina. V tejto súvislosti by sme Ťa chceli upozorniť na to, že „nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie“ – keby Ti niečo vadilo alebo by si s niečím nebol/a spokojný/á, ozvi sa. Samozrejme, treba zvoliť vhodný spôsob rozhovoru, aby sa z problému nestala hádka a z hádky nevydarený tábor.  Navyše, každý z nás má svoj názor, ale treba uznať, že nie vždy je práve on ten správny...

Interkultúrna dimenzia...
Naše dobrovoľnícke projekty účasťou  mladých ľudí z rôznych krajín Európy ale aj sveta zabezpečujú dostatočnú interkultúrnu dimenziu každého tábora. Práve vzhľadom na to si treba dávať pozor na predsudky voči iným národom, kultúram, na možné nedorozumenia (veď nie všetci hovoria cudzím jazykom na rovnakej úrovni).

Problémy...
Už teraz by sme Ťa chceli poprosiť, aby si sa po príchode na tábor ozval domov. SMS domov "Som tu a v poriadku" úplne postačí. Zo skúseností vieme, že únava z cesty a eufória zo spoznávania nových ľudí môže trvať aj týždeň, počas ktorého naši dobrovoľníci občas zabudnú na život doma. Tiež sa nám pár krát stalo, že sa niektorí účastníci rozhodli predĺžiť si svoj pobyt bez toho, aby informovali Slovensko. Nám potom neostáva nič iné ako upokojiť strachujúcich sa rodičov tým, že sa zahráme na „Derricka“ a pokúsiť sa Ťa prostredníctvom našich zahraničných partnerov vyhľadať.

Po tábore...
Ešte pred začiatkom Tvojho tábora dostaneš spolu s infosheetom správu o priebehu Tvojho tábora.

Bol Tvoj tábor super zážitok? Podeľ sa s nami vlastným príspevkom v slovenskom a anglickom jazyku (s prekladom Ti v prípade potreby radi pomôžeme). V prípade, že ho uverejníme v našej webovej „Zážitkárni“, získaš zaujímavú odmenu.

Po každej letnej sezóne pre našich dobrovoľníkov organizujeme stretnutie. Hlavným cieľom stretnutia je podeliť sa o dobrovoľnícke zážitky, zhodnotiť svoje doterajšie dobrovoľnícke skúsenosti, získať informácie o rôznych dobrovoľníckych aktivitách na Slovensku a navyše si vypočuť príbehy veľkých cestovateľov, ktoré pochádzajú z dobrovoľníckych projektov odohrajúcich sa v rôznych krajinách sveta.

8. Chcem sa zúčastniť školenia INEX Slovakia a stať sa vedúcim táborov, ako postupovať?

Podmienkou pre účasť na školeniach a účasti na tábore ako vedúci je účasť na MTDP v zahraničí alebo na Slovensku. Ak máš túto skúsenosť, potom stačí napísať na e-mail (inex(zavinac)inex.sk) kontaktné údaje a motiváciu so záujmom zúčastniť sa školení a stať sa vedúcim MTDP (pozor! Účasť na MTDP v zahraničí v pozícii vedúceho je možná len vyškoleným vedúcim, ktorí absolvovali aspoň jeden tábor na Slovensku). Potom dostaneš pozvánku na prvé školenie.

9. Mám záujem o dlhodobý alebo strednodobý pobyt v zahraničí, čo mám robiť?

Špeciálne projekty = Long-term a Mid-term (LTV, MTV) projekty môžeš nájsť v databáze napravo hore pod označením "Špeciálne projekty/aktivity" a sú priebežne aktualizované. Stačí si teda vybrať konkrétny projekt a zaslať e-mailom out(zavinac)inex.sk informáciu o záujme o projekt s vyplnenou prihláškou. Ďalší priebeh vybavovania účasti na projekte LTV alebo MTV bude vedený komunikáciou s nami a so zahraničným partnerom. Pri špeciálnych projektoch sa účastnícky poplatok hradí až po prijatí dobrovoľníka zahraničnou organizáciou.

10. Aktivity INEX Slovakia
 • Medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce = MTDP = workcamp
 • Víkedové workcampy
 • Mládežnícka výmena = youth exchange ≠ workcamp
 • MTV = middle-term voluntary project = špeciálny projekt
 • LTV = long-term voluntary project (viac ako 3 mesiace) = špeciálny projekt
 • EVS = European Voluntary Service = Európska dobrovoľnícka služba špeciálny projekt
 • Školenia
 • Čajové dejchánky
 • INEX Pracovné skupiny = INEX working groups (Iwg)


Medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce = MTDP = workcamp

 • Krátkodobé pobyty: 2-3 týždne
 • MTDP sú určené pre osoby od 18 rokov…, ale nájde sa aj pár projektov pre mladých od 16 rokov (ich počet je veľmi obmedzený, preto sa treba hlásiť už v polovici marca…)
 • Dobrovoľne pomáhaš na nejakom „projekte“ (manuálne, renovačné, sociálne, umelecké či environmentálne práce...)
 • INEX Slovakia zabezpečuje umiestnenie na takomto podujatí
 • Za dobrovoľne vykonanú prácu je dobrovoľníkovi zabezpečené ubytovanie, strava a prípadne aj časť voľnočasových aktivít (záleží od rozpočtu organizácie)
 • Dobrovoľník si sám zabezpečuje cestovanie, poistenie
 • Workcamp funguje asi takto: stretneš sa s ľuďmi z rôznych krajín a kultúr, je vás okolo 10-15, spolu trávite celé dni, pracujete a varíte spolu, plánujete si voľnočasové aktivity a takto nielen robíte niečo užitočné, ale sa aj neformálne interkultúrne vzdelávate
 • Aktuálne MTDP alias workcampy v zahraničí nájdeš vo vyhľadávačí napravo hore.

Víkendové workcampy

 • víkendová aktivita piatok - nedeľa
 • VW sú určené pre osoby od 18 rokov…, ale nájde sa aj pár projektov pre mladých od 16 rokov
 • Dobrovoľne pomáhaš na nejakom „mikroprojekte“ (manuálne, renovačné, sociálne, umelecké či environmentálne práce...)
 • INEX Slovakia zabezpečuje umiestnenie na takomto podujatí
 • Za dobrovoľne vykonanú prácu je dobrovoľníkovi zabezpečené ubytovanie, strava a prípadne aj časť voľnočasových aktivít (záleží od rozpočtu organizácie)
 • Dobrovoľník si sám zabezpečuje cestovanie, poistenie
 • Aktuálne VW na Slovensku nájdeš vo vyhľadávačí napravo hore.


Mládežnícka výmena = youth exchange ≠ workcamp

 • Krátkodobý pobyt: ca. 10 dní
 • Toto nie je workcamp
 • ide o výmenu, kde sa stretnú skupinky rôznych národností či kultúr (poväčšine 4 krajiny: 4 účastníci z jednej krajiny + 1 vedúci, to znamená, že je vás tam spolu asi 20)
 • nejde o dobrovoľnícku prácu, ale o zaoberanie sa nejakou tematikou, diskusie, atď.
 • INEX Slovakia zabezpečuje umiestnenie na takomto projekte a povinnú prípravu účastníkov
 • Účastník si zabezpečuje cestovanie (po skončení projektu sa vracia 70% z cestovných nákladov) a hradí si sám účastnícky príspevok, to znamená, že na mieste má už účastník všetko zabezpečené
 • viac info v sekcii o Mládežníckych výmenách.


MTV = middle-term voluntary project = špeciálny projekt

 • Strednodobý pobyt (1-2-3 mesiace)
 • Toto nie je workcamp
 • Ide o pobyt v zahraničí, kde dobrovoľník dobrovoľne pomáha na nejakom projekte (napr. dobrovoľník pomáha v organizácii, sociálne práce...)
 • Účastník si hradí cestovné a poistenie+ uhradí účastnícky poplatok rovnako ako pri MTDP
 • Partnerská organizácia zabezpečuje na mieste ubytovanie, stravu a zväčša aj vreckové
 • Aktuálna ponuka MTV si môžeš vyhľadať v našej databáze pod Špeciálnymi projektami/aktivitami (napravo hore)


LTV = long-term voluntary project = špeciálny projekt

 • Dlhodobý projekt (viac ako 3 mesiace)
 • Toto nie je workcamp
 • Ide o pobyt v zahraničí, kde dobrovoľník dobrovoľne pomáha na nejakom projekte (napr. dobrovoľník pomáha v organizácii, sociálne práce...)
 • Účastník si hradí cestovné a poistenie+ uhradí účastnícky poplatok rovnako ako pri MTDP
 • Partnerská organizácia zabezpečuje na mieste ubytovanie, stravu a zväčša aj vreckové
 • Aktuálna ponuka LTV si môžeš vyhľadať v našej databáze pod Špeciálnymi projektami/aktivitami (napravo hore)


EVS = European Voluntary Service = Európska dobrovoľnícka služba

 • Zväčša ide o dlhodobý projekt od 2-12 mesiacov
 • Cieľová skupina: znevýhodnení mladí ľudia (17 – 30 rokov)
 • Ide o pobyt v zahraničí, kde dobrovoľník dobrovoľne pomáha na nejakom projekte (napr. dobrovoľník pomáha v organizácii, sociálne práce, environmentálne práce...)
 • Vysielajúca organizácia zabezpečí dobrovoľníkovi cestovné a poistenie
 • Hosťujúca organizácia zabezpečí ubytovanie, stravu a vreckové
 • Bližšie info o EVS nájdeš TU.


Školenia

 • Pre vedúcich medzinárodných táborov dobrovoľníckej práce
 • Pre dobrovoľníkov, mládežníckych lídrov, pracovníkov s mládežou
 • na Slovensku aj v zahraničí
 • Viac info nájdeš TU.


Čajové dejchánky

 • Pravidelné neformálne stretnutia dobrovoľníkov, ktoré sa venujú rôznym témam raz do mesiaca
 • Aktuálne info o jednotlivých témach sa dozvieš z nášho Kalendára udalostí, ktorý nájdeš na Home stránke vpravo pod vyhľadávačom táborov.

 

INEX Pracovné skupiny (INEX Working groups - Iwg)

 • Pracovné skupiny zaoberajúce sa rôznymi témami, napr.:
 • Promo tím
 • Školitelský tím
 • Bližšie info TU.

Kalendár udalostí

po ut st št pi so ne
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Chcete dostávať informácie?

Ak si želáte, aby sme Vás informovali o našich novinkách a pripravovaných akciách, pošlite nám, prosím, Vašu e-mailovú adresu.